E neschopenka

Upozornění pro pacienty
 
Od 1. 1. 2020 platí novela zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, která zavádí elektronickou neschopenku. Tento zákon zároveň stanoví povinnosti a oprávnění lékařů v souvislosti s vystavováním a vedením dočasné pracovní neschopnosti a ukládá sankce za jejich porušení.
Zkráceně: lékař, který léčí, vede i dočasnou pracovní neschopnost
tzn. chodím s kolenem na ortopedii, kde mi dělají obstřiky, léčí mne tedy ortoped
 
Pravidla pro vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti
 

•Povinnost vystavit neschopenku má ten lékař, který svým vyšetřením zjistil, že zdravotní stav pacienta neumožňuje vykonávat jeho práci. 

• Toto platí pro lékaře všech odborností (ambulantní specialista, lékař v nemocnici atd., výjimkou je lékařská pohotovostní služba a záchranná služba). 
 
• Povinen vést pracovní neschopnost má ten lékař, který pacienta pro dané onemocnění léčí, určuje termíny kontrol atd. (ošetřující lékař). 
 
• Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost v případě, kdy není pro dané onemocnění ošetřujícím lékařem. Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost mimo svou odbornost. 
 
• Pokud jste byli posláni do naší ordinace jiným lékařem, který Vás pro dané onemocnění léčí, pouze kvůli vystavení neschopenky, nemůžeme Vám vyhovět. 
 
• Nežádejte po nás, abychom porušovali zákon a riskovali sankce. 
 
• Lékař, který Vás k nám posílá, nesplnil svou zákonnou povinnost. V rozporu se zákonem Vás nutí zcela zbytečně ztrácet čas cestou a čekáním v naší ordinaci.
 
 
Výše uvedené vyplývá z platného zákona č. 187/2006 Sb., a bylo opakovaně potvrzeno stanovisky Ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení, České lékařské komory a Sdružení praktických lékařů ČR. Pravidla pro vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti
 
 

Kontakt

Praktik Slatina s.r.o.
Tuřanka 11
Brno
62700

548 217 661

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode